Menu

Twoje 3 grosze...

O wtrącaniu trzech groszy w Twoje sprawy

Roaming. Jak ominąć pułapki operatorów telekomunikacyjnych

3grosze.blog

Dzisiaj przedstawię Wam kilka rad jak nie wpaść w pułapkę telekomów podczas wakacji zagranicą. Jak zapewne wiecie zasada „roam like at home” czyli „płać jak w domu” weszła w życie 15 czerwca 2017 roku. Oznacza to, że od tego momentu zniknęły opłaty roamingowe (połączenia, wiadomości i transmisję danych) na obszarze Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczy wszystkich klientów: abonamentowych i tych, którzy mają telefon na kartę. Ustawa wywróciła do góry nogami rynek telekomunikacyjny wymuszając na operatorach przesuniecie swoich utraconych przychodów na rynki poza UE. Stawki roamingowe poszybowały w górę cofając nas z cenami niemal do roku 2000 r.

W Unii Europejskiej sytuacja jest przejrzysta, ale wybierając się do pozostałych krajów należy zachować ostrożność. Najbardziej popularne kierunki, takie jak np. Tajlandia, Egipt, Tunezja czy Maroko kryją w sobie niebezpieczeństwo w postaci wysokich rachunków za usługi telekomunikacyjne. Dziś za rozmowę np. z Egiptu i Tunezji zapłacimy niemal 10 zł, z Albanii czy Turcji 5 zł a z Rosji i Kazachstanu nawet 18 zł!

Zwracam też uwagę, że za rozmowy w UE nic nie muszą płacić tylko Ci Klienci, którzy mają nielimitowane usługi. W przypadku pakietów limitowanych, po przekroczeniu przyznanego limitu dostawca nalicza drogie opłaty. Operatorzy często obchodzą ustawę sprzedając pakiety danych jako opcję dodatkową tylko na terenie Polski. Niżej przedstawiam przykłady oferty, które pozwolą korzystać ze swojego telefonu komórkowego w UE za dodatkową opłatą:

 • W sieci Plus, koszt obniżenia cen połączeń w krajach UE oraz Norwegii, Islandii i Lichtensteinie ( do 39 gr/ min) wynosi 24 zł
 • Korzystając z usługi "Tani Roaming"  w Play, cena połączenia za minutę jest o połowę mniejsza niż w klasycznej ofercie
 • Orange oferuję usługę „Go Europe”: płacąc 4,90 zł dziennie, abonenci mogą bezpłatnie odbierać połączenia i wykorzystywać abonamentowe minuty i sms-y. Jeżeli chodzi o obniżenie kosztów za transfer danych, warto zwrócić uwagę na pakiet Travel Data Daily.

Sprawy roamingu często zostawiamy na ostatnią chwilę przed wyjazdem. Na rynku obecnie tylko nieliczni operatorzy oferują promocyjne pakiety poza UE, które nadal są dosyć drogie. I choć wszyscy planując wyjazd za granicę chcemy mieć kontrolę nad opłatami za usługi telekomunikacyjne, w praktyce z braku czasu kończy się obietnicą rezygnacji z dzwonienia i nie odbierania telefonów przychodzących. Z doświadczenia moich Klientów wiem, że zawsze pojawi się jeden z problemów: znalezienia darmowego WIFI,  fatalnego transferu, pilnego telefonu lub aplikacji w telefonie włączającej się przypadkiem w torbie. Kończy się to wysokimi rachunkami pomimo decyzji o zakupie dodatkowego pakietu u operatorów w połowie wakacyjnego pobytu.  

Jakie mam rady dla Was?

 1. Po przylocie kierujcie się od razu do saloników prasowych, bileterii czy salonów lokalnych operatorów telekomunikacyjnych już na lotniskach. Promocje lokalnych operatorów są tak samo atrakcyjne jak w Polsce. Przykładowe porównanie kosztów telekomunikacyjnych w Polsce i Albanii:
  - Promocyjny pakiet 1GB danych w T-Mobile w Europie poza UE – 39 zł
  - Karta SIM  Vodafone kupiona na miejscu z pakietem 8GB i 200 min./sms - 18 zł
  Do zakupu startera wymagany będzie dowód osobisty lub paszport, cały proces aktywacji nie zajmuje Wam więcej niż 5 min.

 2. Sprawdzajcie oferty wirtualnych operatorów w Polsce, którzy często potrafią wynegocjować bardzo atrakcyjne stawki z zagranicznymi telekomami. Przykład.
  Telekomunikacja Novum ma obecnie w swojej usłudze Hendy najlepsze stawki połączeń roamingowych z USA do Polski w cenie 0,46 zł za minutę! 
  Dla porównania z tej samej destynacji koszt w Orange to 4,26 zł min a Play – 5 zł.

Nie planowane koszty podróży w skrajnych przypadkach mogą wzrosnąć nawet o kilka tysięcy zł. W mojej opinii warto poświęcić chwilę czasu, aby nie dać się nabrać na oferowane promocyjne pakiety droższe nawet kilkukrotnie od konkurencji.

© Twoje 3 grosze...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci